Dědictví ve Francii

Řízení o pozůstalosti ve Francii má oproti českému právu několik specifik.

Řízení je automaticky zahájeno dnem úmrtí zůstavitele.

Role notáře

Vstup notáře do řízení není vždy nutný, neboť francouzský zákon stanoví, že pověření notáře pro vyřízení dědického řízení je nezbytné pouze v některých, zákonem stanovených situacích (např. pokud je součástí pozůstalosti nemovitost, pokud zesnulý sepsal závěť…). Pravomoci notáře jsou však pro vyřízení dědictví velice užitečné, a proto je v praxi běžné, že dojde k pověření notáře i v případech, kdy to francouzský zákon nevyžaduje.

Vznik ideálního spoluvlastnictví

Dle francouzského práva se zákonní dědicové ujímají jmění zůstavitele okamžitě, tj. dnem zahájení řízení o pozůstalosti v den jeho úmrtí. Pokud je dědiců více, vznikne mezi nimi ideální spoluvlastnictví. Zacházení s majetkem, které spadá do dědictví, se až do řádného vypořádání řídí obecnými zákonnými ustanoveními o ideálním spoluvlastnictví.

Francouzský „acte de notoriété“

Vůči třetím osobám se dědicové musí nějak prokázat – k tomu se nejčastěji používá tzv. „acte de notoriété“, do češtiny přeložitelný jako seznam dědiců. Jedná se o potvrzení vyhotovené notářem, ve kterém notář potvrdí seznam dědiců a jejich podíl na dědictví. Notář zjišťuje vše potřebné z francouzských rodinných knížek. V České republice obdobné rodinné knížky neexistují, proto když jsou součástí řízení čeští občané, obrací se notář na genealoga, jehož úkolem je potvrdit postavení zahraničního dědice. Genealogické společnosti mají spolupracující osoby v mnoha zemích, a proto ví, kde a na koho se obrátit, aby francouzskému notáři poskytli legitimní potvrzení ohledně rodinných příslušníků zesnulého, a aby tak notář mohl vyhotovit acte de notoriété.

Možnosti vzhledem k pozůstalosti

Dle francouzského práva existují vzhledem k podílu na pozůstalosti tři možnosti:

Pokud hledáte právní pomoc s francouzským dědickým řízením, neváhejte se na nás obrátit.